Twee Nederlandse oorlogswrakken voor de kust van Indonesië lijken van de zeebodem te zijn verdwenen. Ook een derde wrak lijkt voor een groot deel te ontbreken, schrijft minister Hennis aan de Tweede Kamer. Duikers die op zoek waren naar de wrakken troffen wel sporen aan en sonaropnamen tonen de afdruk van schepen op de zeebodem.
Het gaat om de schepen Hr.Ms. De Ruyter, Hr.Ms. Java en Hr.Ms. Kortenaer. De schepen vergingen in 1942 tijdens de Slag in de Javazee. Daarbij vonden 915 Nederlandse marinemensen, onder wie schout-bij-nacht Karel Doorman, en 259 opvarenden van Indonesische origine een zeemansgraf.
In 2002 vonden amateurduikers de wrakken terug. Een internationaal team van duikers constateert nu echter dat ze worden vermist.
Grafschennis
De drie Nederlandse schepen werden in 1942 tot zinken gebracht bij een treffen met de Japanse vloot. Hennis meldt dat ze met zorg kennis heeft genomen van de verdwijning.
"De slag op de Javazee maakt deel uit van ons collectieve geheugen. De scheepswrakken zijn stille getuigen van deze tragische gebeurtenis en vormen het decor voor de vele verhalen over de verschrikkingen van de oorlog, maar ook de kameraadschap tussen opvarenden."
Volgens het kabinet is er nu nog onvoldoende informatie om de toedracht van de verdwijning vast te stellen. Het wil daar onderzoek naar doen, samen met andere landen. Hennis benadrukt al wel dat grafschennis een ernstig vergrijp is.
Expeditie
De verdwijning van de wrakken kwam aan het licht bij een expeditie die in gang was gezet door het Karel Doormanfonds. Dat wilde, met het oog op de 75ste herdenking van de Slag om de Javazee op 27 februari 2017, duiken naar de wrakken om zo de locaties vast te leggen voor de nabestaanden. Ook kon op die manier de status van oorlogsgraf nog eens worden benadrukt.
Bron: NOS.nl
http://nos.nl/artikel/2143214-nederland ... wenen.html
Nederlandse oorlogswrakken in Javazee spoorloos verdwenen
- Old guy
- Lid
- Berichten: 120
- Lid geworden op: 04 mar 2014, 14:24
- Mr_Flibble
- Lid
- Berichten: 631
- Lid geworden op: 04 nov 2004, 16:24
- Locatie: Waalwijk
- Contacteer:
Re: Nederlandse oorlogswrakken in Javazee spoorloos verdwene
Hopelijk dat de verdwijning toe te kennen is aan natuurgeweld dan aan werkelijk illegale plundering en grafschennis 
De Tsunami uit 2006 misschien? Het epicentrum lag wel aan de andere kant van het eiland.

De Tsunami uit 2006 misschien? Het epicentrum lag wel aan de andere kant van het eiland.
In Tabulas Argenteas Refero
- Auke
- Beste Avatar 2007/2008
- Berichten: 1531
- Lid geworden op: 17 mar 2005, 21:11
Re: Nederlandse oorlogswrakken in Javazee spoorloos verdwene
de schepen zullen wel geruimd zijn door plaatselijke sjacheraars die al dat staal wel zagen zitten. Erg triest natuurlijk, maar het is in die contreien geen ongebruikelijke gang van zaken.
Давайте жить дружно (laten we in vriendschap samenleven)!
Re: Nederlandse oorlogswrakken in Javazee spoorloos verdwene
Volgens een Nederlandse berger zouden de kosten van het bergen, wat al heel moeilijk zou zijn, veel groter zijn als wat de schrootwaarde zou opleveren. een andere theorie is dat er verband is met de tsunami.
And not all the monkeys are in the zoo.
Every day you meet quite a few. (Swinging on a Star) Anne Shelton 1944
Every day you meet quite a few. (Swinging on a Star) Anne Shelton 1944