Kugelblitz schreef:De schouderstukken van de mantel zijn wel apart bevestigd. Lijken me 'sew in' exemplaren, die dus in de schoudernaad vernaaid zijn? Of de naad is heel erg los, of iemand heeft ze er aan de buitenkant opgenaaid. Zou best eens naoorlogs gedaan kunnen zijn.
Dat kan, maar het is wel in de traditie van het Duitse leger.
Toen in 1915 de epauletten veranderden in het leger werden ze verstrekt zonder 'Zunge'. Soldaten moesten deze Schulterklappe zelf met een paar steken aan de jassen bevestigen. Dit herhaalde zich in febr 1916 toen Model 15 vervangen werd door de Einheitsstuecke: zonder tong verstrekt en door de soldaat zelf aan te naaien.
(Een fout in de WO1-reenactment is dat reproducenten deze Schulterklappe altijd wel voorzien van een tong. Niet omdat het zo hoort maar meer omdat de gemiddelde reenactor dat zo wil...)
De lus op de jas, waar doorheen altijd de tong van de Schulterklappe gestoken, mocht er echter niet afgehaald worden! Deze bleef dienst doen om de Schulterklappe in geval van verplaatsingen te kunnen opvouwen en eronder steken (ter verdekking tegen waarneming zodat het regiment niet direct af te lezen was)
Je zou dit gebruik dus kunnen doortrekken wat overigens geen garantie is. Maar voor Duitsers geen onbekend fenomeen.